Pullijärv

Posted by
|

(Pullipõdra järv)

Põhja-lõuna suunas ovaalne järv Misso aleviku loodeküljel. Tema absoluutne kõrgus on 184,6 m, pindala 61,7 ha, suurim sügavus 7,1 m (keskmine sügavus 3,9 m). Kõige sügavam on järv keskosast veidi põhja pool.

Kagus piirab järve põllustatud kõrgendik, mille serval asub Misso alevik; järve ümbritseb mets ning loodes ka raba. Kaldavöötmes vahelduvad ulatuslikud liivaalad mudaste lõikudega, sügavamal esineb kuni 1 m paksune mudakiht.

Läbivool on nõrk. Vesi on talvel heleroheline, suvel kollakasroheline, keskmise läbipaistvusega (2,4-3,0 m), üsna hästi segunev ja soojenev. Järve ummuksile jäämist ei ole seni täheldatud.

Suvel toimub sinivetikate õitsemine. Muul ajal ei ole fütoplanktoni hulk eriti suur. Palju on ikkesvetikaid. E. Kuke ja M. Porki andmeil leidub vetikate hulgas kaks üliharuldast vetikaliiki (Calotrix ramenskii, Eunotia bigibba). Zooplanktonit on keskmisel hulgal ning ka nende seas on haruldusi (näiteks hiidlondik). A. Järvekülg on leidnud siit kaks haruldast karpvähilist.

Pullijärve kalastik on liigirikas: esinevad särg, ahven, kiisk, haug, viidikas, linask, latikas, luts, vingerjas ja angerjas. Kunagi on järv olnud ka väga vähirikas, kuid II maailmasõja ajal vähikatku poolt laastatud vähistik pole taastunud.

Veelindudest pesitseb järvel vaid tuttpütt, kohatud on jõgitiiru ja kalakajakat.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Kalad kes siin elavad