Kurtna Nõmmejärv

Posted by
|

Kurtna Nõmmejärv on Räätsma järvest vaevalt 0,5 km loode pool (Kurtna asundusest 3 km lõunakagus) asuv ilus järveke, mille pindala on 15,6 ha ja sügavus 7,5 m (keskmine sügavus 3,1 m). Nõmmejärv paikneb mõhnastiku lääneserval, mõhnadest ümbritsetud nõo lõunaosas, kus ta naabriteks on Kurtna Mustjärv, Niinsaare järv ja Väike Niinsaare järv. Nõmmejärvest idas, lõunas ja edelas kerkivad liivase koostisega, okasmetsaga kaetud künkad, edelas leidub ka põllumaad. Mujalt ümbritseb järve raba, mis kaugemal läheb üle rabastunud männikuks. Idakallas, kus on ujumisvõimalus, on valdavalt liivane, mujal turbamudane, sügavamal kaetud pruunika sapropeeliga. Järve nõgu on kõige sügavam keskosast veidi edela pool.
Järv on tugeva läbivooluga. Järve vee värvus varieerub aasta jooksul pruunikaskollase, oranźi ja kollakaspruuni piires ning on kõige heledam suvel. Varieerub ka vee läbipaistvus, mis on suvel üsna suur (3,1-3,5 m), talvel ja kevadel vähene (1,5 m), sügisel aga jälle väga suur (4,2 m). Vesi on vähe kihistunud.
taimestik on rohke ja katab umbes poole järvest, kuid on keskmise liikide arvuga (18). Suvel esineb vee õitsemine, kuigi fütoplankton pole eriti rikkalik. Nii zooplanktonit kui ka põhjaloomastikku on vähe. Esimeses leidub järve-jämekoodikut.
Kaladest on järves särge, roosärge, haugi, ahvenat, kiiska, linaskit, lutsu ja vingerjat. Varem oli järv vähirikas, kuid veetaseme alanemine jättis vähiurud kuivale. Siiski leidub ka praegu vähki. Linnustikku on väga vähe. Nähtud on ainult vihitajat ja järvekauri.
Järv sobib kalastamiseks, peamiselt aga väärtuslik puhke- ja supluskohana, millena kasutamiseks pakub häid võimalusi liivane idakallas. Järv kaunistab oluliselt Kurtna maastikku.
Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Kalad kes siin elavad