Kuritse järv

Posted by
|

Kuritse (Pelsi) järv asub Valga maakonnas, Laatrest 5,5 km ida pool. Ta absoluutne kõrgus on 59 m, pindala 11,9 ha, sügavus kuni 9,9 m (keskmine sügavus u. 5,7 m).

Põllustatud ida- ja kagukallas tõusevad laugjalt, edela- ja kirdekallas on madalamad ja metsased. Loodekaarest tungib järvele peale õõtsik. Kaldavööde on paiguti kõva, kaetud mudaka liivaga, sügavamal katab põhja must muda.

Läbivool on vähene; peamiselt annavad vett kaldaallikad; välja voolab järve lõunatipust Väike-Emajõkke suubuv oja. Järve veetaset on 1947. a. 0,5 m alandatud.

Vesi on kollakasroheline ja suhteliselt läbipaistev (3,25 m). Vee temperatuur ja hapnikusisaldus on vertikaalselt tugevasti erinevad. Sügavates veekihtides hapnik peaaegu puudub. Siiski ei jää järv talvel ummuksile.

Taimestik on üsna rohke ja liigirikas. Fütoplantonit leidub rohkesti, vähemalt keskmisel hulgal esineb ka zooplanktonit. Põhjaloomastik on kalda lähedal rikas, sügavamal väga vaene. Varem on järv olnud väga vähirikas.

Järve kalastikku kuulub üle tosina liigi; tähtsamad on ahven, särg, koha, nurg, latikas, haug, angerjas, kiisk, koger, roosärg, linask, säinas, mudamaim.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Kalad kes siin elavad