Kubija järv

Posted by
|

(Kaugjärv)

Vahetult Võrust edelas, Võru-Valga maantee ääres asetseb madalas orus tuntud suvituskoht – Kubija järv. See on loode-kagu suunas piklik veekogu, mille pindala on 13,6 ha, sügavus vaevalt 5 m. Kaldad on suhteliselt madalad, liivased, ketud männimetsaga, mis ümbritseb kagukaldal paiknevat turismibaasi. Leidub nii liivast (eriti järve lõunaosas) kui ka soist perve, sügavamal on aga põhi mudane.

Kubija järv on nõrga läbivooluga järv. Sissevool toimub ojakese kaudu Vähkjärvest, väljavool viib põhjasopist vett Kubija veski paisjärve ja sealt edasi Tamulasse. Leidub rohkesti põhja- ja kaldaallikaid. Läänekaldale on rajatud kaks arteesia kaevu, kus vesi tuleb 0,5 m sügavuselt ja purskub 3-4 m kõrgusele.

Vesi on kollakasroheline ja vähese läbipaistvusega (1,4 m), kihistumata ja hästi soojenev. Taimestik oli 1970. a. liigirikas (23 liiki), kuid keskmise ohtrusega. Järvest on leitud haruldast tigu – Amnicola steini.

Üsna kalarikas (särg, nurg, latikas, ahven, suur linask ja haug; vähem koha, viidikat, kiiska ja kokre). Kunagised suured vähid on kadunud.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Kalad kes siin elavad