Kodijärv

Posted by
|

(Kivijärv, Suur Kodijärv, Mäejärv, Mäekivi järv)

Tartu maakonnas, Otepää kõrgustiku põhjaosas, Elvast umbes 10 km idakagu pool asub järvestik, kuhu kuuluvad Pangodi järv, Kodijärv, Kogrejärv, Kävandu (Kavandi) Suur- ja Väikejärv.

Pangodi järvest 0,5 km lõuna pool asuv Kodijärv on ida-lääne suunas piklik järv. tema absoluutne kõrgus on 108,5 m, pindala 12,4 ha, suurim sügavus 6,2 m (keskmine sügavus 3,0 m). Veetaset on enne I maailmasõda alandatud 1,5 m võrra, hiljem on veetase jälle veidi tõusnud. Ümbruses on enamasti põllumaad, veepeeglit ümbritseb kitsas niiduriba. Kaldavööde on mudane, idas ja lõunas paiguti liivased. Sügavamal katab põhja paks mudakiht.

Nõrga läbivooluga järv. Vesi on rohekaskollane, vähe läbipaistev (1,3 m), hästi segunev ja soojenev.

Taimestik koosnes 1954. a. 17 liigist. Järv on füto- ja zooplanktonirikas. Viimaste hulka kuulub üks haruldane rullikuline. Põhjaloomastikku on üsna rohkesti.

Kaladest esinevad järves särg, ahven, haug, kiisk, mudamaim, aga ka linask, roosärg ja luts. Enne II maailmasõda oli järv vähirikas, 1954. a. leiti vaid mõned isendid.

Veelindudest pesitsevad järvel tuttpütt, punapea-vart, lauk (vesikana), sinikael-part, kõrkja-roolind, rootsiitsitaja. On kohatud isegi hallpõsk-pütti.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Kalad kes siin elavad