Kikkajärv

Posted by
|

(Kikajärv, Suurjärv, läti keeles Ilgajs)

Võru maakonnas lõunaserval, Rõugest 18 km lõuna-edelas, asub otse Eesti-Läti piiril neljast järvest (Kikka-, Sarapuu, Liiva- ja Mudajärv) koosnev aheljärvestik.

Kikkajärv on aheljärvestiku kõige kirdepoolsem järv, ida-lääne suunas enam-vähem 1 km pikkune. Tema 21,4 ha suurusest pindalast kuulub Eesti Vabariiki 12 ha. Nägus kaskedega saar järve idaosas kuulub Lätile. Järve kõige sügavam koht (22,5 m) on saarest loodes. Oru veerud tõusevad järve kohal 15-20-kraadise nurga all väga kõrgele. Eesti-poolesel küljel asub 166 m kõrgune Kikkamägi, Läti-poolne orukallas näib olevat veelgi kõrgem. Järve ümbruses on ülekaalus endised põllu- ja heinamaad, mis vahelduvad metsatukkade ja põõsastega. Järve kallast piirab lepik, kus puude ümber väändub looduslikult kasvav humal. Kaldad on enamasti kõvad, vesi järsult süvenev.

Lähtejärv, mille edelaotsast algav Piirioja suubub Sarapuu järve. Järve vesi on kollakasroheline kuni helepruun, vähe läbipaistev (1,3-1,6 m) ning tugevasti kihistunud. Taimestikuvöönd on kitsas, liikide arv keskmine (15). Järv on üsna planktonirikas. Erakordselt palju leidub haruldast hüdralestikut.

Kaladest esineb järves haug, ahven, särg, kiis. Järves elutseb jõevähk.

Muistend pajatab, et saar järves ja kivid järve ääres on toodud Vanapagana poolt, kes tahtnud siia silda ehitada.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977

Kalad kes siin elavad