10 nippi karbipüügiks

Posted by
|

Paljude kalameeste jaoks on karpkala see kõige ihaldatum mageveekala kes meie magevees elutseb. Karp on üks suurimaid ning ühtlasi ka jõulisemaid kalu,. Samas on ta ka üks keerulisemaid kalu keda püüda, seda eelkõige tänu oma tundlikusele. Karp tunnetab jõhvi ja konksu paremini kui ükski teine kala ning ennastunustavat, valvsust kaotavat võttu esineb haruharva. Kokkuvõttes arvestab iga karbipüüdja sellega, et paljudel püügiretkedel jäädakse ilma kalata… kuid need korrad, kui see magevee põrsas välja õnnestub püüda, korvavad kõik tühjade kätega jäämised. Aja jooksul kujunevad kõigil kalameestel välja teatud harjumused, harjumused mis muudavad elu lihtsamaks. Siin on mõned harjumused, mis aitavad mul karpkala püüda.

1. Ole ettevalmistunud

Edukas kalaretk algab kodust. Enne väljasõitu võta aega, et üle kontrollida oma ridvad, rakendused ning söödad. Ole ette valmistunud enne veekogu juurde jõudmist, et sinu varustus oleks kontrollitud ning lahinguvalmis. Samuti vaata oma varustus üle selle pilguga, et ei oleks kaasas ülearust kola, millest kalapüügil otseselt kasu ei ole. Loomulikult ei pea piirduma vaid hädavajalikuga, kuid kalaretk peab olema mõnus ja lahe ajaveetmine, mitte täismõõdus kolimine iga kord kui veeäärde minek käes. Üks minu soovitus oleks koostada kindel nimekiri kõigest, mida kalaretkele kaasa võtta.

2. Ei ole olemas sellist asja nagu halb ilm

On olemas asjad nagu vilets ettevalmistus ning valed riided, kuid mitte halba ilma. Kui välja jätta ilm, mis röövib su majalt katuse, siis mõningane vihm, päike või tuul sind küll peatada ei tohiks. Kui majast väljumine pole ohtlik, siis on järelikult karbipüügi ilm.

3. Proovi uuesti

Iga veekogu ning olukord on unikaalsed, mõnikord veekogu töötab, mõnikord mitte. Võta seda, kui paratamatust ning tule teine kord tagasi. Hangi infot veekogu kohta, kus plaanid kalastada külastades läheduses asuvaid kalapoode, või rääkides kohalike kalameestega.

4. Ole vaikne ja rahulik

Karp on väga tundlik kala. Näiteks vibratsioon võib kala ära hirmutada väga suurelt alalt, nii et mida rohkem vibratsioone sa tekitad, seda tõenäolisem on, et kala sellest hirmutatud saab. Istu maha, vaata ringi, naudi loodust ning väldi üleliigset müra ning liikumist. Sel ajal, kui sa seal istud, kasuta näiteks musta veekindlat markerit, et oma rakendusel kasutatavad raskused ning muud detailid tumedamaks ning vähem läikivaks muuta. Mida vähem kahtlustäratavaid detaile sinu rakendusel on, seda paremini ta töötab.

5. Tutvu ümbrusega

Kui sa oled minemas öisele püügile siis võimaluse korral tee päevavalges ettevalmistav ring plaanitava püügikoha ümber. Pööra tähelepanu oma püügikoha ümbrusele. Saabu kohale enne päikesetõusu või -loojangut, karp toitub tihtipeale just aovalges nii, et selleks ajaks peaksid sa soovitavalt olema juba kohal ning varustus püügivalmis seatud.

6. Ole erinev

Eriti veekogudel, kus on pidevalt harjutud karbipüügil kasutama ühte ja sedasama sööta, proovi midagi uut. Kala suhtub suure tõenäosusega palju paremini sööta, mida ta ei seosta konksuga. Mõned soovitused boilide eelsest ajast: tainas, mais, juust, uss, kärbsetõuk, leib. Ning lisaks ka ebatavalisemad söödad nagu Brüsseli kapsas, miniporgand, pisike poolkeedetud kartul, need kõik võivad toimida ülihästi.

7. Sisse söötmine

Karp on harjumuste ori. Ta liigub kohtades, kust ta pidevalt toitu leiab. Võimaluse korral püütav koht paar eelnevat päeva sisse sööta, on alati hea mõte. Tänapäeval tähendab sissesöötmine paljude kalameeste jaoks seda, et võetakse kotitäis boilisid ja pelleteid ning visatakse kohta, mida peetakse sobivaks. Mina ei usu sellisesse meetodisse ning soovitan sissesöötmiseks mitte kasutada õiget sööta.  Üks väga vana nipp on võtta lapik kivi ning leotada seda siirupis (jah, karp on maiasmokk). Uputa kivi püügikoha põhja paar päeva enne püüdma minekut. Või võta tükk liha, pane see plekkpurki millel on põhi auke täis puuritud ning riputa püügikohta vee kohale. Liha läheb purgis haisema ning kärbsed hoolitsevad ülejäänu eest. Purgis olevas lihas arenevad vaglad hakkavad purgist aukude kaudu välja ronima ning söödavad allolevat kohta tõeliste maiuspaladega.

8. Ole ettevaatlik jõhviga

Läbi vee pingule tõmmatud jõhv on karpkalale hirmutav ning ehmatav. Eriti viimased paar meetrit jõhvist peaksid võimalikult veekogu põhjal asetsema. Selleks võiks kasutada libisevat raskust või plastiliiniga raskustatud jõhvil libisevat toru, kuid vaata ette, et kogu ülejäänud jõhv ei oleks liialt pingule keritud, sest muidu ei ole ka eelmainitud meetoditest abi. Samuti ära heida rakendust sisse nii, et jõhv sissesöödetud ala keskelt läbi jookseb. Püüa ala servadelt, nii ei häiri sa toitu otsivaid kalu. Kui sa juhtud teadma kust suunast karp sööma tuleb, siis ürita niipalju kui võimalik, püüda teiselt servalt. Enne kui ta näeb või tunneb jõhvi, peab karp komistama sööda otsa.

9. Kohtle kala ning loodust austusega

Võta kõik, mis sa kalale kaasa tood, pärast uuesti endaga kaasa. Ära jäta sodi maha vedelema, sinna alla käivad ka raskused ning jõhvijupid. Austa end ümbritsevat ala ning ta varustab sind palju rohkema informatsiooniga mis aitab sul veelgi rohkem kala püüda, selle asemel et hoolimatult lagastada ning looduse ilu mitte märgata. Sama käib ka karpkala kohta. Esimene asi mille sa peaksid püügikohale saabudes lahti pakkima, on kahv ning teise asjana konksust vabastamise matt. Võta kala veest välja ainult niikauaks, kui on absoluutselt tarvis. Isegi kui plaanid kala koju viia, ole tema vastu hooliv, kuna stress ei tule kasuks ei kala maitsele ega ka sinu võimalustele järgmist kala tabada.

10. Võta kaasa kaameraga telefon

Keegi ei usu, et sa püüdsid välja selle viieteistkilose põrsa, kui sul ei ole tõendusmaterjali. Telefon on loomulikult varustatud ka mobiilse internetiga, andes sulle piisavalt aega oma viimastest saakidest teada anda ning lugeda kalakoht.ee värskemaid artikleid.

Tõlkis Rait

Originaalartikli leiad siit

Add a comment