Haugi õngitsemisest

Posted by
|

Nüüd kus haugipüügihooaeg on täies hoos, kuidas muuta käesolev hooaeg meeldejäävaks? Alljärgnevalt mõned nõuanded, kuidas muuta vanu harjumusi ning seeläbi rohkem kalu kaldale meelitada.

1. Ära püüa põhjalt

Haug on aktiivne kiskja, kes otsib saaki enamasti endast kõrgemalt. Talle meeldib varitseda põhjale lähemal ning rünnata altpoolt. Seega ei maksa oma sööta päris põhjale lebama sättida.

Pigem kasuta suurte sügavuste puhul surnud sööda puhul sööda sisest ujukit või elussööda puhul piisavalt pikka lipsu, et kala oleks põhjast mõnevõrra kõrgemal. Madalamas vees traditsioonilise ujuk – raskus – sööt rakendusega püüdes oleks ehk aeg katsetada purjega ujukit, et sööta mitte staatiliselt kohapeal hoida, vaid suuremat püügiala läbi kammida. Ka elussöödaga trollimine annab väga häid tulemusi.

Ära püüa põhjalt

 

2.  Surnud sööt kui lant?

Surnud sööt kui lant

Vana hea keri-peata-keri stiilis püük surnud söödaga annab uskumatult häid tulemusi just suurte ja ettevaatlike haugikollide puhul. Nad on oma elu jooksul näinud sadu erinevat tüüpi ja värvi lante ning õppinud neid pelgama. Kasuta hästi aeglast kerimist pikkade (4-5 sek) pausidega. Surnud sööda üheks oluliseks eeliseks on ka võimalus sööt täiesti seisma jätta kui haug küll järele jookseb kuid ei taha veel sööta haarata.

 

3. Peibutussööt haugile?

Haugipüügil kasutatakse peibutussööta kriminaalselt vähe. Usun et 90% kalameestest naerab ennast kõveraks kui sellist asja kohtaks. Aga mul on teile üllatus – peibutussööt toimib! Kasuta kalajahul põhinevat peibutussööta ja kasuta kas söödakorvi või loobi sööt sisse lihtsalt pallidena. Ükskõik kas lõhnale reageerib haug ise või tema saak, peibutamine võib püügiala tõeliselt elule äratada.

Tumeda veega veekogudes, kus haug toetub jahti pidades pigem lõhna- kui nägemismeelele, on peibutussööt eriliselt omal kohal. Minu enda loomkatsetes on sellistes veekogudes söödakorviga varustatud rakendus saanud suisa topeltarvu võtmisi võrreldes tavapärase tonkarakendusega.

Haugi peibutussööt

 

4. Vähem on rohkem

Kui Sinu haugipüügisessioon tundub jahe, igav ja tegevusevaene, siis proovi järgmine kord oma mugav kalatool koju jätta. Võta üks ainuke ritv ja minimaalselt varustust ja asu veekogu kõiki võimalusi uurima. Olgu siis Sulle sobilikuks püügiviisiks lantimine või lendõngitsemine, annab ühe õngega veekogu erinevate alade läbi kammimine tihtipeale paremaid tulemusi kui ühes püügikohas kolme õnge leotamine.

Lisaks avastad Sa suure tõenäosusega uusi ja huvitavaid püügikohti, mille puhul võid vanduda, et “eelmisel aastal seda siin ei olnud.”

Vähem on rohkem

 

5. “Mu mütsil on kolm nurka…”

Mitme konksuga landid ja rakendused ei ole mõnusad ei haugile (seda eriti C&R püüki harrastades), kahvale ega ka riietusele. Ühe konksuga rakendused on täiesti arvestatavad alternatiivid ning ei suurenda oluliselt otsastminekuid kui konksu asukoht ja kinnitus natukene läbi mõelda. Katseta – testi – katseta ning Sa teed suure teene nii haugile, iseendale kui ka oma püügivarustusele.

 

6. Antisotsiaalsed tunnid

Kuigi Sa tõenäoliselt oleksid sel ajal mõnusasti oma soojas voodis, tekk kurgualla tõmmatud, on parim aeg haugipüügiks vahetult koidueelne ja -järgne. Varustuse lahti pakkimine ei pruugi pimedas ja jahedas kõige meeldivam olla kuid see esimene tund aega peale päikesetõusu võib osutuda kordades tulemuslikumaks kui mitu tundi päevavalges. Neile meist, kes peavad väärtuslikku kalalkäimise aega jagama töö ja perekonna vahel, on see lisaks suurepärane võimalus paar tundi rahus kalastada, sel ajal kui kõik teised magavad.

Enne kukke ja koitu

Liitu artikli aruteluga