Turb

Posted by
|

Turb on karpkalaliste seltsi kuuluv suhteliselt agressiivne kala, kes on meie veekogudes elavatest üks aplamaid kuid samas ka üks aremaid. Selleks, et hiilida ligi selgeveelises jões pinnalt toituvale turvale, nõuab väga head luuramisoskust. Kui kasvõi üksainus kala märkab vette langeva valguse taustal inimkuju või tunnetab raskete saabaste samme, võtab ta terve parve endaga kaasa ja põgeneb allavoolu või kusagile varjualusesse ning ei näita oma nägu uuesti mitme tunni vältel. Kui lisada siia juurde tõsiasi, et turb kasvab väga kiiresti ja kasvab 40–60 cm pikkuseks (maksimaalselt 70 cm) ja kuni 5 kg raskuseks. Ning et tema massis on jõudu, mida ta maksimaalselt rakendab peale konksu otsa jäämist – kõik see teeb turvast vägagi ahvatleva sihtmärgi õngemehele.

Turva tuvastamine

On kolm kalaiiki, mis tihtilugu kalameeste seas segadust tekitavad. Need on turb, teib ning valgeamuur. Peale vaadates tunduvad nad tõesti väga sarnased.

Turva eripärasteks tunnusteks on: suur pea, esiletungiva ülahuulega, suur suu ning lopsakad huuled. Värvilt on turb tumehall pruuni seljaga ning messingitooni külgedega. Nii seljauim kui saba on tumehallid või -pruunid samas kui kõhu- ning pärakuuimed on oranžikat tooni. Oranžikas toon varieerub sõltuvalt veekogu läbipaistvusest.

Peamine erinevus, mis aitab kalamehel vahet teha turval ning teibil (eriti nende noores eas) on selja- ja pärakuuime kuju. Turval on uimed ümardunud, teibil on nad teravatipulisemad.

Turva sigimine

Turva kudeag leiab aset hiliskevadel ning varasuvel. Emased puistavad marja veetaimestikule ning kruusale. Isased ujuvad koheselt üle heidetud marja ning viljastavad selle. Kuna mitmete teiste kalade kudeaeg langeb samale perioodile, esineb ristviljastamisest tulenevalt hübriide.

Turva toitumine ning söödad

Turva looduslik toidulaud koosneb väga laiast menüüst – nagu öeldud on tegemist ahne kalaga! Ta sööb kõikvõimalike veeputukate vastseid, väikesi kalu, tigusid, koorikloomi, vähke, putukaid kes veepinnale langenud on ning vihmausse, kes suurte vihmade ajal vette uhutakse.

Kalamehed on täheldanud, et mida suurem sööt, seda suurem on tõenäosus, et seda haarab turb. Kolm kärbsetõuku, terve vihmauss, suur tükk saiasisu, huulest haagitud maim, suur plönn juustutainast, isegi 20mm boilied sobivad suurele turvale.

Turva elukohad

Olulisim asi, mida turvapüügil meeles tuleb pidada on, et turb armastab peidus olla. Kui vees on okstest ja risust tekitatud saarekesi, kalda kohale ulatuvaid puuoksi, kaldaaluseid eendeid või veealuseid puujuuri, siis sealt leiad Sa ka turva. Turb on kalamehe unistus, mis puutub kalaga võitlemisse ning kaldale toomisse, kuid ta on kalamehe õudusunenägu põhja jäänud rakenduste osas.

Nii et, kui Sa otsid turba vooluveest, otsi potentsiaalseid peidupaiku ning võid kindel olla, et turb on lähedal. Seisvast veest turba üles leida on aga tunduvalt keerulisem. Tänu oma õgardlikkusele võib ta asuda ükskõik kus kohas. ta toitub kõigis vee kihtides, alustades pinnalt ja lõpetades veekogu suurimates sügavustes.