Teib

Posted by
|

Teib, rahvasuus häslik, on karpkalalaste sugukonda teibi perekonda kuuluv kala.

Teib elutseb kiire vooluga jõgedes ja ojades, läbivooluga järvedes ja rannikumeres. Ta on parvekala, kes suuri rändeid ei soorita. Ta on poolsiirdekala, kes kevadel tõuseb kudemiseks massiliselt jõgedesse ja ojadesse.

 

Teivi tuvastamine

Teivi võib väga lihtsalt segi ajada särjega või noore turvaga – nad on kõik väga sarnased. Aga sedasi tunned sa ära teivi teiste hõbedaste sugulaste hulgast…

Teib on madala, ümara kehaga ning pisikeste lamedate soomustega. Tema pea on väike ning suu habras. Teivi küljed on hõbedased, kõhualune valge ning selg tume pruun/roheline. Nii saba kui seljauim on pea aegu läbipaistvad-hallid ning ülejäänud uimede toon kõigub kollasest heleroosani.

Peamine erinevus eeltoodud kalaliikidega võrreldes on teivi iseloomulikud sissepoole kaarduvad selja ning pärakuuim.

 

Teivi sigimine

Vahetult enne kudeaega – üldiselt aprillis – muutuvad isased teivid käega katsudes krobeliseks. Seda põhjustavad nende kehale tekkivad “helmed”. See on ainus aeg aastas kui emast ja isast teivi on võimalik lihtsalt eristada.

Veebruaris ning märtsis liiguvad emased ja isased teivid vetes eraldi piirkondadesse. Isased otsivad madalaid, kiirevoolulisi piirkondi samal ajal kui emased suunduvad sügavasse ja aeglase vooluga paikadesse.

Kui kudeaeg kätte jõuab, liiguvad emased isastele järgi, kiirevoolulisse vette ning heidavad seal marja. Isased viljastavad marja ning umbes kolme nädala pärast kooruvad maimud. Kudemine leiab aset ööpimeduse varjus.

 

Teivi toitumine ning söödad

 

Teib toitub erinevatest veeputukatest, väikestest molluskitest veekogu põhjas ning veepinnale langevatest putukatest. Parim sööt teivi püüdmiseks on kärbsetõuk – nii tõugu kui nukuna. Ning parim viis teivi püüda on lihtkäsiõngega.

Teivi elukohad

Teib armastab kiirevoolulist vett. Kui juhtud laia jõe äärde, otsi koht kus jõgi kitseneb ja vool kiireneb. Just sealt leiad Sa toitu otsiva teivi. Erinevalt enamikest teistest kaladest ei ole teib eriti käänakute austaja. Ta eelistab pikki sirgeid jõelõike. Eriti populaarsed on teivi jaoks tammide järgsed kärestikud. Seal, mäslevas mullidest keevas vees otsib ta oma voolujoonelist keha kasutades endale toitu