Nolgus

Posted by
|

Lad. – Myoxocephalus scorpius (L.)

Nolgus on ebahariliku, isegi hirmuäratava või koleda välimusega kala. Ta keha on kohmakas ja lühike ning pea tundub ebaloomulikult suur – see võib moodustada 1/3 kogu keha pikkusest. Peale järgnev kere aheneb kiiresti saba suunas. Keha on paljas ja soomusteta, kaetud hoopis luuplaatide, ogade või naastukestega. Uimed on kõrged ja suured, eriti rinnauimed, mis on laiad ja lehvikjad. Peas on ohtralt luulisi kühme ja ogasid. Lisaks niigi silmatorkavale välimusele, on nolgus ka eredalt värvunud. Tema selg on oliiv- või hallikasroheline, millel on mustad võrkjad triibud, küljed on kuldkollased ning leheroheliselt helkivad, kõhupool on roosakasoranz, kaetud valgete laikudega. Kui nolgus kätte võtta, püüab ta inimeses hirmu tekitada, ajades lõpusekaaned laiali ning tekitades lihaseid pingutades madalat ja urisevat häält. Vaatamata sellele ja tema imelikule välimusele, ei maksa nolgust karta, sest ta pole suur kala: pikkus on 25…30 cm ja kaal kuni 400g.

Nolgus on külmalembene merekala, kes asustab Atlandi ookeani põhjaosa, Põhja-Jäämerd ning selle piirkonna meresid. Eestis elab ta kõikjal merevetes, kuigi paiguti, eelistades sügavamaid piirkondi Riia ja Soome lahes ning saarte läänerannikul. Nolgus hoidub ranniku lähedale, kuni 60 m sügavusse vette. Ta elutseb peamiselt kivisel põhjal, kus on ka veidi muda ja liiva.

Nolgus on segatoiduline. Ta sööb koorikloomi, hulkharjasusse, ka vetikaid ning laevadelt heidetavaid jäätmeid. Mõnikord võib ta olla ka röövtoiduline. Siis langevad talle ohvriks ahvenad, emakalad, räimed, kilud ja meripühvlid.

Nolgus koeb talvel novembrist veebruarini. Emaskala koeb kivide vahele kokkukleepunud kämbu marjateri ning sellega on asi tema jaoks lõppenud. Isane valvab marja kannatlikult kogu arenemisaja vältel, mis võib kesta 5 nädalast 3 kuuni. Ta toetab end marjale ning õhutab seda, liigutades oma hiiglaslikke rinnauimi nagu lehvikuid. Isasnolgus tõrjub eemale marjasöödikuid ning eemaldab halvaks läinud marjateri. Koorunud vastsed hõljuvad alguses vees, umbes 2 cm pikkustena laskuvad aga merepõhja. Nolgus hakkab kudema 3…4 aasta vanuselt, eluiga võib ulatuda 10 aastani. Ei kuulu looduskaitse alla.