Teeme ise – trossid

Avaleht Forums Kalakoht.ee Õpetused ja juhendid Teeme ise – trossid

 • This topic is empty.
Viewing 1 reply thread
 • Author
  Posts
  • Mil iganes Sa oled haugi või koha püüdmas, peaks üheks oluliseks komponendiks Sinu rakenduses olema kvaliteetne tross. Siinkohal näitan, kuidas vähese vaevaga valmistada trosse nii lantimiseks kui elus- või surnudsöödapüügiks.

   Trossi kasutamine nende kahe kalaliigi püüdmisel näitab üles eelkõige Sinu hoolivust püütavate kalade vastu. Kui Sa seod lihtsalt konsud või landi otse tamiilile/nöörile, siis võtad Sa suure riski kuna nii haugi kui koha hambad on väga teravad. Tamiil on nende hammaste vahel väga kerge purunema ning ka nöör ei pruugi pikemale väsitamisele elukalaga vastu pidada. Ning mis juhtub edasi?
   Esiteks on loomulikult läinud Su suurepärane trofeekala. Kuid teiseks, ning olulisemaks probleemiks on see, et lant või konks on nüüd kinni kala suus või kurgus. Omal jõul ta neid sealt kätte ei saa ning need põhjustavad kalale tublisti peavalu. Kuigi vanad kalamehed räägivad jutte püütud haugikoletistest, kellel kõhus vanad läbiroostetanud konksud ja landid, mis justkui tähendaks, et haug suhu kinni jäänud konksust eriti numbrit ei tee. Ometi võib selline takistus suus kalale ka saatuslikuks saada – ta lihtsalt ei saa süüa, kui lant risti kurgus ees on.
   Kaubanduses on müüdaval hulganiselt erinevate tootjate poolt valmistatud nii kvaliteetsemaid kui ka vähem kvaliteetseid trosse saadaval hulgim – kuid ei ole midagi paremat, kui kala püüdmine isetehtud varustusega. Ning trosside ise valmistamine on kokkuvõttes odavam kui nende soetamine.

   Trossi valmistamine landipüügiks
   Siinkohal toodud näites ei kasuta me pöörade ja landilõksu kinnitamiseks trossi külge eraldi abivahendeid vaid kerime trossi ümber ise-enda.

   1. Vajad 45cm trossi, pöörlat, pööraga landilõksu, lõiketange ning peenikesi näpitsaid.

   2. Painuta trossi ots umbes 3cm pikkuses kahekorra ning lükka tekkinud aas läbi pööra silma.

   3. Lükka aas üle pööra ning tõmba pingule. Tangid aitavad Sul aasa korralikult kokku tõmmata.

   4. võta tangidega trossi lühemast otsast kinni ning keri see tihkelt vähemalt 6 tiiru ümber põhitrossi.

   5. Lõika lühem trossiots võimalikult sidumi lähedalt maha. Kasuta teravaid lõiketange.

   6. Korrates samme 2 – 5 kinnita trossi teise otsa landilõks ning tross on kasutamiseks valmis.

   Trossi valmistamine elus- ning surnudsöödaga püügiks
   Sa ei pea kasutama trossi valmistamisel press-lukkusid vaid võid rahulikult kasutada ülaltoodud tehnikat.

    

   1. Sul on vaja trossi, kahte kolmikkonksu, pöörlat, press-lukkusid, presstange ning lõiketange.

   2. Lükka trossilukk trossile, seejärel konks ning keera trossiots tagasi luku sisse. Trossi lühem ots peaks olema luku sees kogu pikkuses.

   3. Jäta lukk konksust umbes 5mm kaugusele ning pressi ta tangidega tugevalt kinni.

   4. Lukk peaks olema kolmest kohast kinni pigistatud ning kõik kolm pigistuskohta peavad olema ühel joonel, nagu pildil näha.

   5. Lükka teine konks trossile ning vii ta 5 – 8cm kaugusele esimesest konksust. See kaugus sõltub aksutatava sööda suurusest.

   6. Hoia konks trossi suhtes paigal ning keri trossi teine ots ettevaatlikult konksu harude vahelt läbi, nagu pildil näidatud.

   7. Nüüd keri tross tihedalt kolm korda ümber konksu ning vii vaba ots uuesti läbi konksu silma.

   8. Lõpetuseks kinnita trossi vabasse otsa lukulõksu abil pööra ning tross on valmis.

   Näpunäiteid trossivalmistamiseks
   Lõikekohad olgu alati puhtad
   Kasuta kindlasti kvaliteetseid ning teravaid lõiketange. Karvaseks jäetud trossiots tekitab kergesti pusasid ning takerdudes Sinu pealiini võib selle hoopis lõhkuda.
   Millal vahetada trossi

   Kui tross muutub kõverikuks ning veab ennast krussi, lõika ta maha ning viska kodus (NB! Mitte veeääres! ) prügikasti. Seo otsa uus tross ning jätka püüki. Kui sa valmistad oma trossid ise, eemalda enne ära viskamist konksud, lukud ja pöörad – neid saad uuesti kasutada.
   Vale presstangide kasutus

   Ülaltoodud pressimine on garanteeritud peavalu. Esiteks asub lukk konksule liiga lähedal. Konksul ei ole praktiliselt mitte mingisugust liikumisruumi. Trossiots ulatub lukust kaugele välja ning koiab eemal – see takerdub igal ajal ning igale poole. Lukk on kokku pigistatud ainult kahest punktist. Kindla ühenduse saavutamiseks peab seda tegema kolmest kohast. Ning lõpetuseks on lukk kokku pressitud liiga servalt ning liiga tugevalt(trossi kiud on näha läbi luku). Kui märkad oma valmistatud trossi juures vähemalt ühte neist vigadest, viska tross minema ja tee uuesti – säästa ennast sellest peavalust.
   Milline peaks olema konksude vahe?

   Konksude vahekaugus sõltub otseselt söödast, mida plaanid kasutada. Mida suurem sööt, seda suurem peab olema konksude vahekaugus. Näiteks poole makrelli jaoks peaks asuma üks konks sabas ning teine enam-vähem sööda keskel.

Viewing 1 reply thread

You must be logged in to reply to this topic.

Pinnavirvendus [RSS]

Viewing 1 - 5 of 54 items

Värsket Foorumites