Tangidest ning konksueemaldajatest

Avaleht Forums Kalakoht.ee Õpetused ja juhendid Tangidest ning konksueemaldajatest

 • This topic is empty.
Viewing 0 reply threads
 • Author
  Posts
  • Kui tahad pidada ennast humaanseks ning kalasõbralikuks kalameheks, peab Sul alati vee ääres kaasas olema vastav varustus kala kiireks ning turvaliseks konksust vabastamiseks. Suurest varustusehulgast, mille iga kalamees omale kokkuvõttes soetab, on tangid, konksueemaldajad ning lõuaavajad ühed odavamad, ühed vajalikumad ning tihtipeale ühed alahinnatumad. Need lihtsad vahendid aitavad Sul kiirelt eemaldada ka väga sügavalt haakunud konks ilma kalale olulist viga tegemata.

   Kui palju oleme kuulnud alamõõdulise kala ära võtmisel vabandust “tal oli konks sügaval kurgus, pidin ära võtma.” Tänapäeval see vabandus ei kehti. Õige varustuse olemasolul on võimalik eemaldada konks ilma kala edasist elu ohtu seadmata 99% juhtudest.

   Samuti on nende vahenditega võimalik kala konksust vabastada peale mõningat harjutamist tunduvalt kiiremini kui käsitsi. See aga võib mõningates tingimustes määrata päeva püügitulemuse. Näiteks kui sattud aktiivselt toituvale ahvenaparvele, ei soovi Sa ju hoida oma rakendust veest väljas mitte üht hetke kauem, kui hädavajalik.

    
   Konksueemaldaja
   Paljud kalamehed arvavad ekslikult, et üht tüüpi konksueemaldaja sobib igat sorti kalade konksust vabastamiseks. Tegelikult peaks kalamehe varustusse kuuluma vähemalt kaht tüüpi konksueemaldajad, sõltuvalt sellest kuhu konks on tunginud ning mis sorti konksu kasutati.Kui konks on sügaval suus, kuid siiski nähtav, on sobilik tavaline, pika varrega ning lapiku V-kujulise otsaga konksueemaldaja. Kui konks on sedavõrd sügaval, et teda pole kala suhu vaadates näha, tuleks kasutada konksueemaldajat, millel on aas või muu avaus, millest jõhv läbi juhitakse ning sel moel kasutatakse jõhvi kui juhtliini, viimaks konksueemaldaja täpselt konksuni.

   Lihtsalt mööda jõhvi konksuni jõudes seal pimesi ringi sorkima hakates õnnestub Sul reeglina ainult konksu kida sügavamale kalasse uputada. Kõige kindlam ning ohutum (kala jaoks) on hoida kala õrnalt kuid kindlalt lõpuste tagant kinni. Kui kala on selleks liialt suur, aseta kala kaldale maha ning toeta tema pea ridvavarrele või muule sarnasele objektile, et kala suu vaataks veidikene üles. Seejärel, hoides kala suhu minevat tamiili pingul, libista konksueemaldaja mööda tamiili konksuni, üle konksulaba ning toeta ta konksupõlvele. Seejärel lükka konksu, kuni see liigub vabalt ning too ta tasakesi, teda jätkuvalt konksueemaldajaga toetades, kala kurgust välja. Jälgi, et konks suus kala keelde ei takerduks.

   Konksueemaldajat on naeruväärselt lihtne ära kaotada. Kuigi konksueemaldaja on odav, tuleks tema asendamisele siiski eelistada ennetada kaotamist. Selleks võib näiteks konksueemaldaja jämedama tamiilijupiga oma käise nööbiaugu külge kinnitada. Ja/või värvida terve konksueemaldaja neoonpunast või -kollast värvi. See aitab ka kala suus toimetades paremini konksueemaldajat näha.

    
   Tangid
   Viimastel aastatel on meditsiinilised tangid muutunud väga populaarseks kalastajate seas. Seetõttu on nüüd ka mitmed tootjad turule toonud mudelid, mis on spetsiaalselt kalameestele mõeldud. Tangid on väga kasulikud, kuid neil on ka omad piirangud.

   Mõnedel kalaliikidel on suu avaus väga väike, kuigi suuõõs võib olla suur. Sellise kala suus tangidega toimetades on tihti probleemiks nähtavus. Avatud tangidega kala suus toimetades ei näe me mida me teeme ning seetõttu on väga lihtne haarata koos konksuga tükikese lihast ning konksu eemaldades saab see lihas kahjustada. Seetõttu on tangid eelistatud luise suuga kalade, nagu haug, suust konksude eemaldamisel.

   Haugiküttidele on sobivamaks pikkade peenete otstega näpitsad, mis on saadaval tavalisest tööriistapoest. Nende survetugevus ning haare on tunduvalt paremad kui meditsiinilistel tangidel mistõttu saab neid kasutada ka suurte ning kõvasti haugi luisesse suhu kinnitunud konksude eemaldamisel.

    
   Lõuaavaja
   Lõuaavaja on mugav abimees suure haugi konksudest vabastamisel. Põhimõtteliselt on tegu vedrusüsteemiga, mis surub haugi lõuad laiali ning võimaldab rahulikult ka kahe käega haugi suus toimetada ilma tema teravaid hambaid kartmata. Tuleks aga meeles pidada, et üks lõuaavaja ei ole taaskord sobilik igas mõõdus haugi jaoks. Liialt suure haugi lõugadele jääb väike lõuaavaja väikeseks ning ei hoia haugi lõugu kindlalt lahti. Samas liialt suure lõuaavaja kasutamisel on praktiliselt kindel kala saatuslik vigastamine.

Viewing 0 reply threads

You must be logged in to reply to this topic.

Pinnavirvendus [RSS]

Viewing 1 - 5 of 54 items

Värsket Foorumites