Söötadest – vihmaussid

Avaleht Forums Kalakoht.ee Kalad Söötadest – vihmaussid

 • This topic is empty.
Viewing 0 reply threads
 • Author
  Posts
  • Vana hea ööuss, komposti armastav kõdu- ehk leheuss ning poest saadav “poolakas” on kõik esmaklassilised õngesäöödad. Nende proteiinidest pungil kered on täis maitsvat ning toitvat sisu, mida kalad armastavad ning vajavad. Seega pole ime, et kalad neid armastavad ning igal võimalikul hetkel haaravad.
   Ööussid
   Need on need karedad hiiglased, keda võib öösiti peenarde vahel või muruplatsidel ringi liikumas leida. Nad on ideaalsed söödad jõgedel, kui vesi on kõrge ning kevadiselt sogane. Põhjus, miks ööuss sellistes tingimustes hästi toimib, on lihtne – kala leiab suurema sööda lihtsamini üles.

   Aga veelgi olulisemana – ööussi elujõulisus hoiab teda pikalt ning agressiivselt konksul vonklemas, mistõttu muudab ta ennast vees kaladele hästi “kuuldavaks”. Ahven ning linask leiavad ta üles vähese vaevaga ning pistavad põske suurime heameelega. Korralikult konksustatud ööuss toimib ühtmoodi tõhusalt ujukõngitsemisel kui ka tonkapüügil.

   Ööussi suureks eeliseks on tõik, et ta on saadaval täiesti tasuta. Kui vaid viitsid ise veidikene vaeva näha. Veidikene labidaga aias kaevamist annab sulle kindlasti mõned ööussid. Kuid kui soovid korjata neid suuremas koguses, oota ära üks hästi niiske õhtu ning võta kaasa taskulamp ja tee ring peale oma aiale, lähedalasuvale pargile või muule korralikult niidetud muruplatsile.

   Selliste niiskete ilmadega ronivad ööussid maa seest välja ning liiguvad ringi murupeal, otsides kaaslast. Sinu vaevaks jääb lihtsalt nad üles noppida ning oma söödatopsi pista.

   Muidugi alati pole see nii lihtne – mõni uss võib ainult otsapidi oma käigust väljas olla. Siis pead sa väljaulatuvast otsast kinni võtma ning tasakesi ta käigust välja sikutama. On raske juhendada, kui kõvasti seda ussi sikutama peaks, et ta ilusasti ja tervelt maa seest kätte saada kuid mõningase praktika korral peaksid selle tunde kiirelt selgeks saama.

   Kui mõni uss saab sikutamise käigus või muul põhjusel kannatada, ära mingil juhul teda oma söödatopsi pane. Pole täpselt teada, miks see nii on, kuid kui Sa paned vigastatud ööussi tervete juurde, on kogu karbitäis usse paari tunni jooksul surnud ning kogu Sinu vaev on olnud asjata.

    
   Ööussi konksustamine
   Esiteks, vajad Sa ussile vastava suurusega konksu. Konks number 8, 6, 4 või isegi 2 on tavapärased ööussi konksud. Kasuta konksu number 8 või 6, kui kasutad ainult ööussi sabajuppi. Ning konks number 4 või 2 kui kasutad tervet ussi. Terve ussi kasutamisel ei tohiks teda üritada mässida tihedaks puntraks ümber konksu, vaid konks tuleb lihtsalt ühe korra läbi ussi kehal oleva paksendi torgata. Väike kala ei tule nii ehk naa sellist suurt ussi nokkima ning suurem kala lutsutab ussi igal juhul tervenisti omale suhu.

    

    

    
   Kõdu- ehk leheussid
   Need väiksemat kasvu punasetriibulised ussikesed on linaski, latika ning särje ühed lemmik suutäied – nad absoluutselt jumaldavad leheusse. Ning mis veel, need punased ussikesed on täpselt ideaalses mõõdus konksusöödada nende kalade püügiks.

   Parim koht leheussi otsimiseks ja leidmiseks on, nagu nimigi vihjab, kompostihunnik. Eriti head on sügisel ning kevadel riisutud lehed. Nende vahele koguneb suisa hordide viisi seda kõrgekvaliteedilist konksusööta. Juba ainuüksi stabiilse kvaliteetse konksusööda saamise nimel tasub tüütu leheriisumine ennast mitmekordselt ära.

    
   Leheussi konksustamine
   Leheuss sobib söödaks nii tervena kui poolikuna. Nii üksinda kui kombineeritult teiste konksusöötadega (kasulik võte latika ning linaskipüügil).

   Täiskasvanud terve leheussi tarbeks sobib hästi konks number 14 või 16. Leheussi juppidega püüdes peaks konksu suurus jääma 18 ning 20 kanti.

   Latika ja särje püügil toimib hästi poolik leheuss. Selle konksustamisel tuleks konks ussi katkisest otsast läbi lükata kuna kala haarab poolikut ussi just sealtpoolt. Seda väga lihtsal põhjusel – sealt otsast lekib vette seda isuäratavat ning meelitavat lõhna.

    
   “Poolakad”
   Poes müüdavad suured ja rammusad ussid on praktiliselt meie leheussid steroididel. Poole suuremad ning seega palju ahvatlevamad suurele kalale.

Viewing 0 reply threads

You must be logged in to reply to this topic.

Pinnavirvendus [RSS]

Viewing 1 - 5 of 54 items

Värsket Foorumites