Söötadest – mais

Avaleht Forums Kalakoht.ee Kalad Söötadest – mais

 • This topic is empty.
Viewing 0 reply threads
 • Author
  Posts
  • Magus ja mahlane, armastatud enamike lepiskalade poolt, odav ning aastaringselt kättesaadav. Mais on õigustatult muutunud meie õngitsejate üheks lemmikumaks konksusöödaks. Kõik kalad ampsavad maisi väga hea meelega ning karp, linask ja latikas veel eriti. Samuti on tegu söödaga, mille kasutamisega saab edukalt hoida oma konksust eemal pisikest prügikala ja keskenduda ainult korralikule suurele kalale. Parim mais on konserveeritud mais, mis on saadaval igast toidupoest ning toimib hävitavalt hästi otse purgist võetuna.

    

   Lihtsalt nõrista kleepuv suhkrune vedelik ära ning vala maisiterad oma söödakarpi. Terad jäävad ka ilma vedelikuta kleepuvaks ning mõni loputab neid vees, et oma käsi vähem määrida. Kuid teised jälle usuvad, et see kleepuv magus kiht maisi peal on kala meelitamise toimiv lisaväärtus ning pigem kasutavad rätikut, et käsi puhastada kuid jätavad maisi kenasti kleepuma. Purgist väljas läheb mais paari päevaga käest ära, seega kui Sul kalalkäigust maisi üle jäi, hoia seda külmkapis.

    
   Mais konksul
   Maisi võib kinnitada konksule mitmel eri viisil. Kuid vast kõige lihtsam ja levinum viis on lihtsalt konks läbi maisitera ajada. Kui soovid püüda ühe teraga, lükka number 16 või 14 konksu teravik maisitera ümarast osast sisse ning keera konksu tera sees, kuni teravik tuleb maisitera küljelt välja. Suurem osa konksust peaks nüüd maisitera sees olema kuid konksu teravik on enamasti mõistlik välja tuua. Maisi “nahk” on lihtsalt sedavõrd paks, et haakides ei pruugi konks sellest läbi tungida.

   Mõned kalamehed kasutavad maisiga püüdes palju pisemaid konkse, nr 18 ja isegi 20. Siis lükkavad nad konksu lihtsalt maisitera ühest nurgast läbi. Väiksema konksu eelis on sööda loomulikum mäng vees, kuna konks ei lisa ülearust kaalu.

    

   Suurema kala jaoks nagu karp ja suur latikas tuleks kasutada nr 6 – 8 konksul korraga kolm kuni neli maisitera. Või siis kasutada juusrakendust, mis annab nende ettevaatlike kalade püüdmisel isegi paremaid tulemusi. Vägagi edukaks võib osutuda üksiku maisitera kasutamine juusrakendusega ning pisikese nr 18 – 20 konksuga.

    
   Värvid ja maitsed
   Lisaks toidupoe riiulitest leiduvale tavapärasele kollasele maisile on mitmed õngesööda tootjad hakanud pakkuma ka maisi erinevates värvitoonides ning erinevate maitsetega. Näiteks punane mais on osutunud kollasest tunduvalt edukamaks linaskipüügil.

   Karbipüüdjad hakkasid oma maisiteri ise maitsestama ning täheldasid, et maasikamaitseline ning “tutti-frutti” maitseline mais olid need, mis tõid neile tunduvalt rohkem kala.

   Oma maisi võid Sa vabalt ka ise värvida ning maitsestada. Lihtsalt lisa sobivat toiduvärvi ning lõhnaekstrakti kilekotti valatud maisi juurde, raputa hoolega läbi ning jäta ööseks seisma. Hommikul on sul esmaklassiline õngesööt valmis.

    
   Nippe maisiga püüdmisel

   Ära viska konservis olevat magusat ja kleepuvat vedelikku minema. Kasuta seda oma peibutussöödas kuna see on paksult täis maisimaitset ning lõhna, mis levib vees kaugele ja toimib ülihea peibutisena.
   Kui püüad mitme maisiteraga juuslahendusel ning kasutad suurt konksu, kasuta viimase tera asemel kunstlikku plastist maisitera. See tasakaalustab konksu raskust ning annab söödale vees loomulikuma mängu.
   Kui kala küll pidevalt himustab Sinu maisitera, kuid otsa ei jää, pigista maisiterast sisu välja ning kasuta konksul ainult nahka.

Viewing 0 reply threads

You must be logged in to reply to this topic.

Pinnavirvendus [RSS]

Viewing 1 - 5 of 54 items

Värsket Foorumites