Avaleht › Forums › Kalakoht.ee › Õpetused ja juhendid › Spinningud › Näpunäiteid uue rulli valikul
- This topic is empty.
-
AuthorPosts
-
-
Rait Lotamõis
saidHaspel- ehk lahtine- ehk inertsivaba rull on meil enim levinud rulliks nii spinningul, donkal kui feederil. Peamiselt vast seetõttu, et meie vetes ei elutse kalu, kes omandaksid nii röögatuid mõõtmeid, mille puhul peaks kaaluma multirulli kasutamist. Kuid selle õige, just Sinu vajadustele vastava haspelrulli valik võib osutuda tõeliseks peavaluks. Ning kui tegemist peaks olema esimese rulli soetamisega, võid sootuks ämbrisse astuda. Alljärgneva artikliga üritan natuke näpunäiteid jagada, mis selle valiku kergemaks võiksid teha.
Kuna nimetuste nagu haspelrull, lahtine rull või inertsivaba rull pidev välja kirjutamine muutub tüütuks, lepime siinkohal kokku, et kasutan siin artiklis nende kohta lühikest sõna – rull.
Rulli kere
Rullide keresid (nimetatakse ka korpuseks) valmistatakse grafiidist, alumiiniumist, mõnel juhul nende kahe kombinatsioonist ning eriti odavate rullide puhul ka plastist. Plastist rullidest ma rohkem ei räägi, kui et neist võiks kaugele eemale hoida. Alumiiniumist kere on vastupidavam ning ta on praktiliselt paindumatu kuid – grafiit on kergem. Otsus, kas olulisem on vastupidavus või kaal, jääb iga kasutaja enda teha. Siin ei ole õiget ega valet valikut, on vaid püügitingimused, kus rulli kasutatakse. Magevees püügiks võiks kaaluda alumiiniumist rulli kasutamist samas kui merel, soolases vees mängides on eelis grafiidil kuna tema saab soolaga paremini läbi kui alumiinium. Viimasele kipub korrosioon liiga tegema.Rulli valides tuleks kere üle vaadata kriitilise pilguga tema koostekvaliteedi suhtes. Sellel ei tohiks olla logisevaid detaile ning kõik liikuvad osad peaksid toimima sujuvalt ning ilma igasuguste ebaühtlaste jõnksudeta.
Kaal on teine võtmefaktor mida rulli valikul jälgida ning arvesse võtta tuleks. Seda väga lihtsal põhjusel – väsimus. Mida väiksem kaal, seda vähem koormust Sa oma randmele ning käsivarrele paned. Neile, kes lähevad kalale pooleks päevaks korraga, võiks see olla isegi kõige olulisem faktor. Enamus rullidel on kaal karbile märgitud ning e-poest rulle valides võrdle kindlasti sõelale jäänud kandidaatide kaalu.
Rulli suurus
Rulle valmistatakse väga erinevates suurustes. Sulle sobiva suuruse valik on lihtne – rullidel on poolile või karbile märgitud enamasti paar-kolm erinevat tamiili läbimõõtu ning kui palju konkreetset tamiili poolile mahub. Seega pole Sul tarvis teha muud kui valida rull, mis on mõeldud tamiilile, mida Sina tavaliselt kasutad.
Ülekande arv
Inertsivabadel rullidel, erinevalt näiteks multirullist, ei ole pool see, mis ringi käib vaid pöörleb hoopis haspel. Haspel kerib tamiili ümber statsionaarse pooli ning laotab seda ideaalis kogu pooli ulatuses ühtlase kihina. Ülekande arvuks nimetatakse seda, mitu ringi ümber pooli teeb haspel selle aja jooksul kui sulli käepide teeb ühe täisringi. Näiteks rullil mille ülekanne on 4:1 keritakse poolile neli ringi tamiili ühe käepideme ringi jooksul.4:1 ülekannet peetakse aeglaseks kuna suhteliselt vähe jõhvi keritakse korraga sisse stabiilsel rulli kerimisel. Aeglasel ülekandel on eeliseks suurem pöördemoment. Seda läheb tarvis suurema kalaga maadlemisel. 6:1 ülekannet peetakse kiireks ülekandeks. Sinule sobiliku ülekande kiiruse valik peaks toimuma selle järgi, millist liiki kalu Sa enamasti püüad.
Kui Sa ei saa endale lubada mitut erinevat rulli, erinevate kalaliikide püügiks, võta universaalne rull, 5:1 ehk keskmise ülekandega. Tulevikus aga soovitan kindlasti kaaluda aeglase ning kiire rulli soetamist oma arsenali, et olla valmis igaks elujuhtumiks.
Sidur
Sidur on see abimees, kes aitab Sul maadelda elukalaga ning ei lase tal Sinu tamiili lihtsalt toore jõuga pooleks tõmmata. Ilma korraliku, kvaliteetse ning sujuvalt toimiva sidurita piisab ühest äkilisemast sööstust, et Sinu tamiil katkeks ning kala olekski läinud. Sidurit testides vaata alati, et tamiili antaks järgi ühtlaselt, ilma esialgse suurema takistuseta, sõltumata sellest, kui tugevaks sidur parasjagu seadistatud on.Sidureid on kahte tüüpi – esisidur ning tagasidur. Kõige üldisemalt näitavad need nimetused ära, kas sidurit reguleeritakse rulli eest, pooli keskel asuva survemutri abil või rulli tagant. Kuid neil kahel erineval lahendusel on ka muid erinevusi, mida peaks silmas pidama. Esisiduri puhul on tavaliselt kasutatud mitu suurt sidurseibi, mis pakuvad suuremat vastupidavust ning paremat täpsust reguleerimisel. Tagasidurit on aga mugavam kala väsitamise ajal seadistada kuna see on lihtsamini ligipääsetav.
Laagrid
Laagreid kasutatakse rullides liikuvate osade töökindluse ning täpsuse suurendamiseks ja takistuse vähendamiseks. Üldiselt võttes – mida rohkem laagreid on rullis kasutatud, seda parem. Kuullaagreid tuleks alati eelistada liuglaagritele nende suurema vastupidavuse tõttu.Vali rull kõige suurema laagrite arvuga, mida Su rahakott kannatab. Minimaalselt peaks rullil olema neli kuullaagrit. Pole midagi masendavamat kui rull, mis ei toimi hästi või toimib takistustega. Nii, et ära anna järgi ahvatlusele laagrite pealt koonerdada – Sa kirud ennast terve kodutee peale esimest kalalkäiku, kui Sa seda teed.
Poolid
Rulli pool mängib rulli toimimisel suurt rolli. Mitte ainult tamiili hoidmisel vaid ka heite pikkustel ning sujuvusel. Enamus poole tänapäeval on valmistatud grafiidist või alumiiniumist. Nagu varem mainitud, on grafiit kergem kuid alumiinium on vastupidavam aktiivsele kasutamisele.
Pidur
Käepideme tagasi libisemist takistav pidur on hädavajalik, kui otsid ideaalset rulli. See funktsioon takistab rulli käepidemel isegi vähimal määral tagasi libiseda ning seega tamiili järgi anda. See muudab Sinu haakimised palju konkreetsemaks ning täpsemaks. Kui Sinu valitud rullil on kasvõi mingisugune tagurpidi liikumine võimalik, vali teine mudel – Sinu kahv tänab Sind hiljem. -
suvakala
saidOskab keegi selle rulli kohta midagi tarka öelda
http://trofee.eu/rullid/statsionaarrullid/volzhanka/volzhanka-master-2000-7-1-0-23mm-115m.html
-
Noname
saidOlen seda katsunud. Jube ebakvaliteetne ikka. Ebayst saab selliseid 7-8 euroga.
-
suvakala
saidAga laagreid on sohkem kui laagripoes selle raha eest???
-
greisi
saidaga mida lugupeetud kalamehed arvavad sellisest rullist nagu nimega shimano ?numbrit peast ei mäleta täpselt.aga eks nad ole nagu autod:opelid ,merzedesed,mazdad jne.kas
shimano rullid on töökindlad ja vastupidavad? plaan oli üks niisugune soetada.
kirjade järgi pidid korralikud asjad olema.mida rahvas räägib ja arvab? -
ceemic
saidShimano rullid on vist tõenäoliselt meie turul kõige levinumad üldse.
-
ceemic
saidVolžanka Master rullid on selle raha eest täiesti pädevad algajale kalamehele.
Komplekteerisin eelmine aasta õemehele sama rulliga ühe spinna ja töötab siiamaani perfektselt. Tegin ka ise selle rulliga pika püügipäeva ja midagi ette heita küll ei oska. Hea robustselt tugeva mulje jättis. Selle raha eest midagi paremat tahta oleks patt.
“Jube ebakvaliteetne” on ilmselge liialdus. -
Noname
saidVõimalik, et mulle sattus kätte kehv isend. Sellises hinnaklassis pole mitte midagi imestada kui kvaliteet kõigub. Ise tellisin ebayst naisele selle: http://www.ebay.com/itm/370743235444?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
Koos saatmisega maksis 12 euri. Hämmastaval kombel vägagi hea kvaliteediga tundub. Ainuke asi mida võiks ette heita on värvimise kvaliteet, aga muidu toimib hästi. Ei logise ja kerib peaaegu hääletult. -
Noname
saidVõtan oma sõnad tagasi, sai üks master 1000 püüda ja selle raha eest väga hea rulli (Y)
Ju sattus ennist kehv isend… -
suvakala
saidVarsti saab minna haugi noolima siis annan oma kommentari kas kõlbab püüdmiseks , ostsin selle viimase ära
-
You must be logged in to reply to this topic.