Linaskipüügi tehnikast

Avaleht Forums Kalakoht.ee Kalad Linaskipüügi tehnikast

 • This topic is empty.
Viewing 0 reply threads
 • Author
  Posts
  • Linask: kust teda leida, kuidas märgata tema toitumist, kuidas teda jälitada, saada ta huvituma Sinu pakutavast söödast, meelitada ta võtma Sinu konksu – ning kuidas nautida iga minutit sellest peenest ettevõtmisest.

    

   Linaskid elavad meil igat sorti siseveekogudes – järvedes, jõgedes, kraavides, tiikides. Kuigi linaskid vohavad eriti just mudase põhjaga veekogudes, kipub seal kehtima võrdlus “kvantiteet üle kvaliteedi.” Üldiselt toovad vanad karjäärid ning selgepõhjalisemad järved neid tõeliselt suuri notsusid, kellega maadlemine südame puperdama ning peopesad higistama paneb. Ning mida suurem on veekogu, eriti kui ta on selgeveeline, seda parem. Kuigi linask on tüüpiliselt seisuvees elav kala, leidub teda ka jõgedes. Sealt, kuigi teda püütakse enamasti suvel, on parim aeg linaskit püüda kõrge ning sogase vee ajal – jääkatte puudumisel isegi talvel.

    
   Linaski mullitamine
   Mudasel põhjal toitudes annab linask tihti ennast välja pisikeste mullikeste pinnale saatmisega. Neid mullikesi on lihtne märgata ning ära tunda – nad on pisikesed, neid on palju ning nad võivad tekkida alal, mis ulatub paarist sentimeetrist kuni meetrini ja rohkemgi. Suurem lapp mullikesi viitab all toituvale linaskite parvele. Tihtipeale kerkib koos mullikestega pinnale ka veetaimestiku osakesi ning muud sodi, mis linaskid põhjast lahti on päästnud. Selline mullitamine tähendab, et linask toitub aktiivselt – ning mullikeste juurde heidetud sööta haaratakse tavaliselt väga konkreetselt – tihti suisa langemise pealt.

    

   Linaskile sobib lai valik erinevaid söötasid, kärbsetõuk, sai, uss, kärbsenukk, rannakarp, konservmais ning nisutera. Püügistiilidest toimivad samuti mitmed kuid üheks tõhusamaks on osutunud linaskipüük tõstemeetodil. Selle meetodi puhul on kogu tinaraskus kinnitatud tavapärase “karjushaavli” kohale konksu lähedusse. Ujuk kinnitatakse liinile ainult alumisest otsast ning ujuki sügavuseks reguleeritakse meetri jagu rohkem, kui vee sügavus püügialas.

    

   Kui tinaraskused on sööda põhjale viinud, sätitakse esialgu veepinnale lapiti jäänud ujuk kenasti püügiasendisse. Selleks asetatakse ritv toele ning keritakse tasakesi liini sisse, kuni ujuk on õiges asendis, tema tipp mõni sentimeeter üle veepinna paistmas. Võtud on konkreetsed – tavaliselt hüppab ujuk veest välja ning jääb lapiti lebama või siis kaob ta lihtsalt vee alla. Haakida tuleks mõlemal juhul koheselt. Eriti hästi toimib tõstemeetordil püük kõva, puhta põhja korral.

    

   Mudase põhja puhul on tarvis kasutada traditsioonilisemat lähenemist – enamus ujuki raskustamiseks vajalikust tinast peaks jääma võimalikult veepinna lähedale ning lipsu juurde kinnitada üks ainus “karjus” Kuna seööise rakendusega langeb sööt aeglaselt, haaratakse teda tihti enne põhjale jõudmist, eriti kui püük käib mullide kohalt. Kui sööt haaratakse languse pealt, veetakse ujuk kindlameelselt vee alla või siis hakatakse teda “lohistama” püügialast eemale.

    

   Kui sööt jõudis enne võttu põhjale, võib ujuk käituda väga erinevalt. Ta võib kerkida ning seejärel vajuda(ilma päriselt uppumata), ning korrata seda mitu korda enne kui ta lõpuks vetesügavustesse veetakse või aeglaselt eemale lohistatakse. Ta võib kerkida ning seejärel kohe uppuda. Ta võib uppuda ilma ühegi hoiatuseta. Enamasti tuleks haakida ainult konkreetse ning üheselt võetava ujuki liikumise puhul, kuid Sa peaksid alati valmis olema eksperimenteerima ning haakima sel hetkel, kui Sa arvad, et sööt on kalal suus.

    
   Väldi avatud vett
   Linaskit on alati mõistlik püüda veetaimede ning vesirooside vahetust lähedusest. Sööt ei tohiks olla taimedest kaugemal kui mõned sentimeetrid. Lagedal põhjal püük ei anna kunagi võrreldavat tulemust. Tundub, et linask istub suurema osa ajast veetaimede varte vahel, valmis sealt välja kargama, et haarata lähedusse sattunud sööt ning vähimagi ohu korral uuesti taimedesse plagada.

    

   Kui linask mängib Sinuga, hüpitades küll Su ujukit, või väristades fiideripüügil ridvatippu, kuid konkreetset võttu ei järgne, proovi linaskit “narritada.” See võib tunduda imelik, kuid järgmine kord, kui see juhtub, sikuta oma liini mööda põhja edasi. Tihtipeale järgneb sellele konkreetne võtt.

    
   Linaski jälitamine
   Suure linaski püük võib olla kõike muud, kui passiivne püük ning tundide viisi paigal istumine, nagu paljud kalamehed seda ette kujutavad. Suurt linaskit võib ka aktiivselt jahtida. Linaski jälitamise eesmärgiks on leida suur linask, talle tasakesi lähedale pääseda ning seejärel sokutada talle sööt ilusti ninaette.

    

   Esiteks on oluline meeles pidada, et linask ei toitu ainult hommikul ning õhtul. Ta toitub kogu aeg, kui selleks võimalus antakse. Linaski jälitamine on paljuski sarnane forellipüügiga. Kerge varustusega tuleb läbi trügida veekogu kaldal kasvavatest võsadest ning roostikest, peas polariseeritud kalasidega prillid, et leida oma oodatud saaklooma. Või antud juhul -kala. Varustus koosneb vaid ridvast, rullist, tamiilist ning konksust. Ei mingeid ujukeid ega tinaraskuseid. Tops ööussidega, paar saiaviilu ning mõned rannakarbid ja vajalik söödakomplekt on samuti olemas.

    

   Kõige parema tulemuse saamiseks on mõistlik jälitada kahekesi. Kui üks püüab, siis teine vaatleb ning vastupidi.Nii, et kui Sul on sõber, kes ei pea paljuks võsas ragistada või vajadusel puu otsa ronida, on suurepärane algus närvikõdi pakkuvaks partnerluseks tehtud. Sellise õngitsemise juures pole midagi passiivset ega üksluist.

    

   Polariseeritud prillid on sellise püügiviisi juures sama kohustuslikud, kui forellikütile. Kui veekogu on ümbritsetud puudest, kasutage meetodit, kus üks teist on puu otsas, linaskit otsimas ning püüdjale infot andmas, kus parasjagu kõige ilusamad notsud asuvad. Mõnikord püüab õngitseja suisa “pimesi”, ainult puu otsas istuva jälgija kommentaaridele toetudes kuid see ainult suurendab kättesaadud kalast saadud naudingut. Tõeline akrobaatika algab, kui soovitud kohas ei ole võimalik veele piisavalt ligi saada ning linask tuleb välja püüda sealtsamast puu otsast, aga see on juba tõeliselt edasijõudnute linaskipüük!

Viewing 0 reply threads

You must be logged in to reply to this topic.

Pinnavirvendus [RSS]

Viewing 1 - 5 of 54 items

Värsket Foorumites