Kuidas vahetada pealiini – õigesti

Avaleht Forums Kalakoht.ee Õpetused ja juhendid Kuidas vahetada pealiini – õigesti

 • This topic is empty.
Viewing 1 reply thread
 • Author
  Posts
  • Uus püügihooaeg on alanud ning enamus meist on juba esimesed saagid kaldale meelitanud. Kuid kas Sul oli ikka meeles talvel varustust üle käies ka pealiin värske vastu välja vahetada? Isegi kui vana näeb veel “täitsa kobe” välja, ei jõua Sa ennast ära kiruda, kui suvisel latikapüügil “liiklusmärk” laisa sabalöögiga su liini pooleks tõmbab ning Sinu raske töö ning suure vaevaga kohale meelitatud notsukarja laiali peletab. 

   Ei leidu vist kaht kalameest, kes teostaksid rulli täitmist täielikult ühtemoodi. Kuid füüsikast tingitud rusikareegel on – tamiil peab poolilt maha tulema samas suunas, nagu ta sinna peale keritud sai. Valesti rullile keritud tamiil garanteerib Sulle tublisti peavalu pidevate pusade ning seeläbi tublisti nõrgenenud tõmbetugevuse näol.

    

   Ma olen katsetanud enamikke erinevaid rulli täitmise võtteid ning minu lemmik on kerida 10-12 vändatiiru jagu tamiili rullile, seejärel avan looga ning lasen paar keerdu rullilt otsa maha langeda. Kui tamiil hakkab koheselt keerdu tõmbuma, on tamiil jooksnud valet pidi ning pool tuleb ringi keerata. Kui tamiil langeb kenasti keerd-keeru peale, on kõik õige ning võin rahus kerimist jätkata.

    

   Kuid ka siis, kui tamiil on rullile keritud õigesti, tekkivad kõikidele monofiilidele ajapikku keerud sisse. Eriti sage põhjus on suure kalaga maadlemine, kus sidur pidevalt tööd teeb. Üks väga lihtne meetod oma pealiini keerdudest vabastamiseks on sooritada niiskel muruplatsil raske landi või tinaraskusega võimalikult pikk heide, seejärel eemalda tinaraskus/lant ning keri liin tagasi, hoides teda sõrmega vastu ritva surudes kerge pinge all. Selliselt läbi muru vedades kerib liin endast ilusti keerud välja.

    

   1. Igaühel on oma meetod tamiili rullile kerimiseks. Olgu selleks siis “pliiats läbi pooli südamiku” või “pool vette” tehnika, peab tamiil poolilt lahkuma alati samas suunas nagu ta tehases sinna peale keriti. Mina kerin värske tamiili alati rullile kerge pinge all, peatun pärast 10-12 vändatiiru ning kontrollin suunda. Kui tamiil kipub keerduma, pööran pooli ringi ning jätkan kerimist.

   2. Täida oma rull korrektselt ning Sa parandad oma heitepikkust tunduvalt. Kui jätad oma rulli “alatäidetuks” lühendab suurenenud hõõrdetakistus Sinu heitepikkust. Kui kerid rullile liialt palju hakkab tamiil heite ajal üle serva maha jooksma ning garanteerib Sulle korraliku pusa. Nööri kasutades jäta rulli servani rohkem ruumi kui monofiili puhul – nii 4 – 6mm.

   3. Isegi korrektselt rullile keritud tamiiliga ei ole Sa pusade eest täielikult kaitstud. Pikad suure kalaga maadlemised, kus sidur tihti rakendub, on peamiseks keerdude tekitajaks. Peidetud pinge keerdunud liinis võib suisa õrnale feederi tipule saatuslikuks saada, kui ta näiteks heite käigus otsustab ennast pusasse tõmmata ning tipurõnga taha takerduda.

   4. Pikalt keerdus olnud tamiilist pinge välja saamine võib olla keerukas ning aeganõudev töö. Teinekord on mõistlikum oma kaotust tunnistada ning värske tamiil rullile kerida. Kergematel juhtudel aga aitab see, kui sooritada mõned pikad heited niiskel muruplatsil nind seejärel tühi tamiil kerge pinge all uuesti rullile kerida.

  • Noname

   said

   Lisaksin, et nööri puhul tuleb üks tähtis asi veel juurde. Nöör tuleb rullile alati kerida märjana! Enne nööri rullile kerimist võiks nööri vees leotada 5-10 minutit ja siis sõrmede vahelt kerge pingega rullile kerida.

Viewing 1 reply thread

You must be logged in to reply to this topic.

Pinnavirvendus [RSS]

Viewing 1 - 5 of 54 items

Värsket Foorumites