5 põhjust, miks Sa kala ei saa

Avaleht Forums Kalakoht.ee Õpetused ja juhendid 5 põhjust, miks Sa kala ei saa

 • This topic is empty.
Viewing 0 reply threads
 • Author
  Posts
  • ” Kalalkäik ise on olulisem kui kala saamine.” Kui tihti oled Sa seda ütlust kuulnud? Ise kasutanud? Eks ta loomulikult tõsi ole, kuid on hämmastama panev, kui paljud inimesed on arvestanud juba kaale minnes faktiga, et kala ei pruugitagi saada. Aga see ei peaks üldse nii olema – edu kalavetel sõltub tihti sedavõrd lihtsast asjast nagu teadmine, mida Sa kalastades valesti teed või tegemata jätad. Alljärgnevalt toon välja viis enamlevinud pattu.
   1. Sa ei kohtle kala kui metsikut eluvormi
   Kala vaatenurgast oled Sina kiskja ning tema on sakloom. Ning kuna hirm trumpab üle nälja, peab kala olukorda eluohtlikuks kui Sina korraga pildile ilmud.  See selgitab kalapüüdmise ühe alustalaks oleva reegli järgimise vajalikkust: Kui Sa kalu hirmutad, siis Sa suure tõenäosusega lähed koju tühjade kätega. Nii, et ära torma kalade maailma raske kirsasaapa madina ning okste ragina saatel. Selle asemel lähene veele aeglaselt ning vaikselt, tehes kõik selleks, et kalad Sinu kohalolekust teada ei saaks. Voolava vee puhul on mõistlik liikuda alati vastuvoolu, kuna röövkalad, eriti forell, varitsevad oma saaki samas suunas. Seega lähened Sa talle selja tagant. Seisvas vees lülita paadimootor enne püügialale jõudmist välja ning sõua viimane jupp käsitsi.
   2. Sa ei kasuta õiget peibutist
   Paljud kalamehed võtavad karbist(tegelikult juba poest) landi, mis neile endale meeldib, mis eelmine kord toimis, või millega naabrimees väidetavalt kala sai, ning hakkab sellega vett piitsutama. See on peamine põhjus, mis muudab kalapüügi “vaatame, ehk näkkab” tegevuseks niivõrd paljude jaoks. Kuid Sa võid oma šansse kordades parandada kui kogud eelnevalt väheke üldist informatsiooni oma püütava kala harjumuste ning elukeskkonna kohta ning liites selle info aastaaegade vaheldumisst tingitud muutustega. Selle info hankimiseks loe ajakirju, raamatuid, vaata DVD’sid, uuri Inernetist, küsitle kalamestest sõpru ning kalavarustuse poodide müüjaid. Siis suudad Sa teha valiku, millist peibutist, kus ning millal kasutada,  tavapärase mõistatamise asemel faktidele tuginedes.
   3. Sa ei püüa piisavalt sügavalt
   Kui kala on pinnas toitumas, siis Sa seda ka näed. Kui nad aga pinnas ei ole, on nad suure tõenäosusega põhjas. Kalapüügi üks põhimõtteid on teha kalale oma pakutava sööda haramine võimalikult lihtsaks. Nii, et kui kala on põhjas, tuleb Sul ka oma sööt sokutada põhja, otse kalade söögituppa. Selleks pead ehk kasutama raskemat lanti või lisama landi ette pealinile lisaraskuse, mis Su sööda sügavamale viiks. Igal juhul on Sinu lootused kala võtma saada tunduvalt suuremad kui Sa asetad oma landi otse kalale nina ette. Ära jää lootma sellele, et kala ujub 3 või 5 meetrit vee kihtides kõrgemale, et Sinu sööta haarata.
   4. Sa ei pööra loodusele tähelepanu
   Veetase ning -selgus mängivad olulist rolli selles, kus kala vees asub ning millal ta toitub. Ning kuna kalad on külmaverelised, on vee temperatuur samuti üks otsustav tegur mis suure tõenäosusega trumpab üle kõik teised muutujad – kala toitub minimaaselt kui vee temperatuur on märgatavalt alla või üle nende “mõnna tsooni.” Ka ilmastik mõjutab kalade ning ka nende toidulaua käitumist. Näiteks mõned vees elavad organismid, kellest kalad toituvad, on tunduvalt aktiivsemad ning rohkem saadaval pilves ilmaga, kui päikesepaistega. Aga pea meeles, vee- ning ilmaolud mõjutavad erinevaid kaaliike erinevalt. Nii, et loe ja uuri, kuidas käitub Sinu poolt jahitav kala erineva ilmaga.
   5. Sa ei vaheta taktikat
   Kõige suurem viga, mida kalamees võib teha, on istuda tundide viisi ühe ja sama kohapeal, korrates ühte ja seda sama tegevust mis lihtsalt kala ei too. Kui see, mida Sa teed ei toimi, siis muuda midagi. Vaheta lanti, vaheta sööta, muuda sügavust, kust Sa püüad. või pai üldse asjad kokku ja vaheta asukohta, koli oja või järve hoopis teise paika. Kui kala kavatseb reageerida Sinu sööda presenatsioonile, siis teeb ta seda suhteliselt kiiresti. Lanti loopides on pilt selge paari esimese heitega. Pikk korduv protsess ei pane neid meelt muutma. Millegi uue provimine aga, võib seda küll teha.

Viewing 0 reply threads

You must be logged in to reply to this topic.

Pinnavirvendus [RSS]

Viewing 1 - 5 of 54 items

Värsket Foorumites